Recenzja książki "Zdrowe przetwory" Jolanta Naklicka- Kleser

6 października 2018




"Moi rodzice urodzili się na wsi. Tam każda rodzina wykorzystywała dary, jakie daje ziemia i przygotowywała z nich przetwory na zbliżającą się zimę. Cały ogród obsadzony był owocowymi krzewami i drzewami. Porzeczki czarne i czerwone, maliny, aronie, wiśnie, czereśnie i jabłka."


"Zdrowe przetwory" zawiera 80 przepisów na konfitury, kiszonki, pesta, słodkie dżemy i warzywne smarowidła.  Książka podzielona jest na 9 rozdziałów; rodzinne przepisy, kiszonki, pikle, przywiezione z podróży, dania w 10 minut, dodatki do dań głównych, owoce, naturalne lekarstwa i dodatki.

Książka jest idealna dla każdego kto chce zacząć swoją przygodę z domowymi przetworami. Na samym początku autorka wprowadza Nas w cały proces przygotowania, tak więc zaczynamy od podstawowych informacji czyli o przestrzeganiu kilku procesów dzięki czemu Nasza przygoda z przetworami zakończy się pysznym sukcesem.  Dowiemy się m.in o sterylizacji, pasteryzacji..

Każdy przepis opatrzony jest zdjęciem (uwielbiam to! widzę to co powinnam otrzymać na koniec pracy), listą składników oraz informacją ile końcowo otrzymamy produktu, jest to duży plus bo nie m.in nie zaskoczy Nas brak słoików na otrzymane przetwory.

Nie które przepisy opatrzone są dodatkową informacją "Okiem dietetyka", są to ciekawostki na temat np. użytej przyprawy czy owoce;

"Granat często nazywany jest owocem życia. Powinien na stałe zagościć w naszym codziennym jadłospisie nie tylko dla dla smacznego soku, ale ze względu na dobroczynne działanie dla naszego organizmu. Owoc granatu zawiera polifenole, czyli związki przeciwutleniające, które hamują powstawanie wolnych rodników oraz usuwają już wytworzone, co zmniejsza ryzyko występowania wielu chorób nowotworowych".

Celem autorki było aby przepisy były nie tylko proste ale też szybkie w wykonaniu. Zdaje sobie sprawę, że w dobie w której możemy dostać wszystko w sklepie nie mamy zbyt dużej motywacji do robienia domowych zapasów, ale.. dzięki temu, że zrobimy je sami, będziemy mieli świadomość tego co jemy, wiemy z jakich składników zostały wykonane. A co najważniejsze, smak, żadnej sklepowy dżem czy ogórki kiszone nigdy nie będą smakować tak dobrze, jak nasze własne.

Z pomocą tego rewelacyjnego poradnika zamkniemy w słoikach to co najlepsze. Zachowamy lato na dłużej, będziemy mogli cieszyć się smakiem lata w zimie. Dla mnie książka zdecydowanie przydatna. Już zrobiłam listę przetworów, które zrobię i będę mogła się Nimi cieszyć zimą.
A Ty, robisz przetwory?