Polignano a Mare, Monopoli, Alberobello || Apulia, Włochy

31 stycznia 2018

Polignano a Mare
Polignano a Mare – miasteczko, które warto zwiedzić, pospacerować wzdłuż linii brzegowej, zjeść dobre lody i pooddychać morskim powietrzem. Dojazd do Polignano z Bari jest bardzo łatwy i zajmuje nie więcej niż 20 minut jazdy. Największe wrażenie robi plaża pomiędzy dwoma klifami (o spokojnych miejscach do plażowania trochę później…).  Idąc małymi uliczkami wszędzie czuć unoszące się włoskie aromaty. Woda ma niesamowity kolor, możesz spokojnie usiąść, zamówić kawę i delektować się widokiem. My trafiliśmy na cudowną pogodę, było bardzo ciepło, tuż przy morzu wiał wiatr, co tylko dodawało uroku. Z ciekawostek, to właśnie tu urodził się światowej sławy artysta Domenico Modugno, znany wszystkim ze swojego ponadczasowego kawałka „Volare”.
Monopoli
Piękne nadmorskie miasteczko Monopoli oddalone jest o około godzinę od Bari. Warto tutaj się zgubić w małych uliczkach i pospacerować. Wieczorem, jak każde włoskie miasteczko, Monopoli zaczyna żyć. Otwierają się trattorie, ludzie wychodzą na ulicę, jest gwarno i wesoło. To tutaj na „ryneczku” o 21 wjechał fortepian i grała muzyka na żywo, co tylko było niesamowitym dodatkiem do kolacji. A jeśli już mowa o jedzeniu, fantastyczne owoce morza i makarony, a wszystko zakończone lampką doskonałego domowego wina. W Monopoli mieliśmy to szczęście, że mieszkaliśmy tuż obok piekarni, tak więc codziennie jedliśmy pyszną focaccia z pomidorami i oliwkami. Na obrzeżach Monopoli możecie również poplażować, rozłożyć spokojnie ręcznik i delektować się szumem morza (my byliśmy we wrześniu, i w tygodniu nie było praktycznie nikogo a woda naprawdę wspaniała).
Grotte di Castellana/ Castellana Grotte
Grota składa się z systemu jaskiń krasowych znajdujących się w gminie Castellana Grotte. Odkrywca grot to Franco Anelli i Vito Matarrese. Niezwykła wycieczka w podziemia. Grota jest fantastyczna, to tutaj możemy podziwiać potęgę natury. Spacer po grocie trwa około 2h, wyznaczona trasa to 3km. 
(W grocie niestety nie wolno robić zdjęć, tylko na początku przejścia jest chwila na zdjęcia)Alberobello
Alberobello to miasteczko zbudowane z niezwykłych kamiennych domków, tzw. trulli. Są to charakterystyczne kamienne domki z  dachami w kształcie szpiczastego stożka, wznoszone w odległych czasach przez mieszkańców regionu Apulia. Miasteczko to jest jednym z 47 włoskich miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miałam duże oczekiwania co do tego miasteczka, ale niestety jest tam zbyt wiele reklam, plakatów, i ogólno pojętej komercji – co w konsekwencji zaburza harmonię tego miasteczka, nie mniej jednak warto zobaczyć. 


cdn..

Więcej z tej podróży;


Więcej zdjęć z podróży tutaj:
soulstorm-everywhere.blogspot.com dział Podróże!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz