Tort czarny las! Wiśnie i bita śmietana na kakaowym biszkopcie!

02 stycznia 2014
"We woke up in the kitchen saying
"How the hell did this shit happen?", oh baby
Drunk in love, we be all night
Last thing I remember is our
Beautiful bodies grinding off in that club
Drunk in love"
Beyonce, Drunk In Love


7 jaj
250 g cukru
60 g kakao
100 g mąki pszennej

480 g konfitury wiśniowej
50-100 ml wiśniówki
800 g śmietanki 30%
50 g cukru
50 g gorzkiej czekolady

Zaczynamy od przygotowania biszkoptu. Mąkę mieszamy z kakao, przesiewamy co najmniej dwa razy. Białka oddzielamy od żółtek, białka ubijamy przez około 2 minuty aż się spienią, po tym czasie dodajemy dużą łyżką cukier, po każdej łyżce mieszając. Ubijamy całość na sztywną pianę, dodajemy żółtka ciągle mieszając. Do masy dodajemy mąkę z kakao i delikatnie mieszamy łyżką, tak aby piana z białek jak najmniej opadła.
Tortownicę (24 cm) wykładamy papierem do pieczenia, jedynie dno. Wylewamy masę i wyrównujemy, piekarnik nagrzewamy do 170 stopni i pieczemy ciasto około 30-40 minut, do tzw suchego patyczka. Biszkopt wyjmujemy z piekarnika i rzucamy go o podłogę z wysokości kolan. Odstawiamy do całkowitego ostudzenia.*


Biszkopt dzielimy na trzy równe blaty. Konfiturę mieszamy z likierem wg upodobań można dodać mniej lub więcej likieru. Zimną śmietanę ubijamy na sztywną pianę z dodatkiem cukru.

Układamy pierwszy blat, smarujemy go konfiturą z alkoholem, następnie smarujemy blat śmietaną, i tak z kolejnymi blatami. Na górny blat układamy konfiturę, śmietanę i całość posypujemy gorzką czekoladą startą na grubych oczkach.


*Biszkopt można przygotować dzień wcześniej.

1 komentarz: